Historia nikotyny

  • test test
  • -
Targi Nikotyny A-Sense

Nikotyna to bezbarwna, bezwonna i oleista ciecz, którą otrzymuje się z liści tytoniu w procesie destylacji z parą wodną w środowisku zasadowym i ekstrakcji z eterem. Nikotyna to organiczny związek chemiczny, który pochodzi z grupy alkaloidów pirydynowych. 

Historia nikotyny w pigułce

Jean Nicot – to od nazwiska tego francuskiego lekarza i dyplomaty na dworze portugalskim pochodzi nazwa nikotyny. Mężczyzna ten zachwalał medyczne właściwości tytoniu. W 1560 roku podarował w Paryżu Katarzynie Medycejskiej pudełko proszku tytoniowego, które miało być antidotum na migrenę. 

Pierwszy raz nikotynę wyizolowano w 1828 roku. Rok 1843 to okres, w którym odkryto chemiczną budowę nikotyny. Pierwszy raz otrzymano ją w 1904 roku. 

Dzieje nikotyny na przestrzeni lat

Palenie liści tytoniu towarzyszy ludziom od wielu lat. Już w 1492 roku Amerykanie zauważyli, że liście tytoniu palą Indianie na Wyspach Antylskich. Jednak historia palenia tytoniu sięga o wiele wcześniej. Historia tytoniu swój początek ma przed naszą erą. Wtedy tytoń palono, aby odprawić rytuały plemienne. Z czasem, tytoń, zaczęto wykorzystywać przeciwbólowo. Leczono nim ból ucha, bóle zębów, gruźlicę czy przeziębienie. W kolejnych latach tytoń palono w specjalnie wydrążonych laskach z trzciny lub wykorzystywano zwijane liście kukurydzy i tworzono “cygara”. 

W 1560 roku wspomniany już Jean Nicot przywiózł tytoń do Francji, gdzie początkowo zaczęto stosować go i uprawiać jako roślinę dekoracyjną. Bardzo szybko stwierdzono, że roślina ta posiada szkodliwy wpływ na organizm człowieka. 

  • 1809 rok – Vauquelin alarmuje o  lotnych właściwościach czynnika toksycznego tytoniu,
  • 1828 rok – Posselt i Reimann wyizolowali nikotynę w czystej postaci,
  • w latach późniejszych odkryto budowę chemiczną nikotyny,
  • 1904 – A. Pictet przeprowadza syntezę, która potwierdza budowę nikotyny. 

Co ciekawe pierwsza fabryka produkująca papierosy powstała na Kubie, w Hawanie w 1853 roku. 

Dziś wszyscy znamy szkodliwe działanie nikotyny, jednak jeszcze nie tak dawno temu nie była to popularna wiedza. Należy przytoczyć tutaj postać doktora Jeffrey S. Wigand, który zatrudniony był w jednej z firm tytoniowych. W 1993 roku został on zwolniony, gdyż zaczął alarmować o szkodliwości nikotyny, a co więcej zażądał wycofania kumaryny, która dodawana była do tytoniu fajkowego.

Niespełna rok po tych wydarzeniach Prezesi jednych z największych spółek tytoniowych zeznawali pod przysięgą, iż nie mają oni wiedzy o tym, aby nikotyna uzależniała. W toku prowadzonego postępowania ujawniono, że od 1976 roku przedsiębiorstwa te finansowały kampanię mające na celu dezinformację społeczeństwa na temat nikotyny. 

Bibliografia: